s17-granica-skrudki.pl

Zalety Ramion Odciągowych: Innowacyjne Rozwiązania w Redukcji Emisji Zanieczyszczeń


Dodał jel42 · 22-06-23 · Aktualności

Zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie pracowników, ale i na środowisko naturalne. Czy istnieje uniwersalny, sprawdzony sposób, który pomoże je zredukować? W branży spawalniczej doskonale sprawą się ramiona odciągowe – zobacz, co warto o nich wiedzieć!

Ramiona odciągowe

Troska o zdrowie i środowisko w jednym – poznaj ramiona odciągowe spawalnicze

Takie procesy, jak szlifowanie i spawanie nierozerwalnie wiążą się z pewnym ryzykiem zawodowym. To zabiegi, w czasie których wytwarzane są pyły, których wielkość nie przekracza jednego mikrona. Dlaczego to tak niebezpieczne? Przede wszystkim dlatego, że nieczystości te – poprzez pęcherzyki płucne – mogą z łatwością przenikać do krwioobiegu. To stwarza ryzyko zaistnienia wielu poważnych schorzeń, w tym pylicy i astmy. Szczególnie trzeba uważać, jeśli przez dłuższy czas mamy styczność z tlenkami:

  • miedzi,
  • kadmu,
  • niklu,
  • magnezu,
  • żelaza.

Jeśli w miejscu pracy nie korzystamy z odciągów miejscowych, to narażamy się na szereg poważnych komplikacji zdrowotnych. Może dojść np. do trwałego uszkodzenia układu pokarmowego lub nerwowego. Wzrasta też ryzyko wystąpienia szeregu schorzeń wątroby oraz chorób nowotworowych. Dzięki ramionom odciągowym radykalnie zmniejsza się też liczba pyłów i kurzu, a także szkodliwych oparów, które mogłyby zagrażać zarówno pracownikom, jak i środowisku. To także narzędzia, które w skali mikro, mogą redukować emisję gazów do atmosfery.

Na rynku znajdziesz szereg urządzeń, które z pewnością docenią przedsiębiorstwa, które zajmują się spawaniem, skrawaniem czy obróbką tworzyw metalowych. Sporo informacji, dzięki którym wybierzesz dokładnie takie ramiona odciągowe, jakich potrzebujesz, znajdziesz tutaj: https://www.cloos.pl/filtrowentylacja-i-ochrona-spawacza/ramiona-odciagowe,g33.

Czym powinno wyróżniać się dobre ramię odciągowe? Oto kluczowe cechy!

Przede wszystkim, ramię odciągu spawalniczego musi mieć optymalną długość, dzięki której maszyna będzie zasysać jak najwięcej zanieczyszczeń, które zagrażają pracownikom. Zazwyczaj mają one długość zbliżoną do 2-4 metrów, jednak wersje z wysięgnikiem mogą mieć nawet 10 metrów!

Podstawową wersją, która sprawdzi się w niewielkiej firmie, są jednak urządzenia z ramionami teleskopowymi, o zasięgu, który zazwyczaj jest zbliżony do 1,5 metra. Alternatywą, która sprawdza się np. podczas skrawania, są ramiona odciągowe z kanałem szczelinowym. Wszystkie można kupić w Cloos.pl.

Lepiej wybrać ramię odciągowe czy mobilny odciąg spawalniczy? To w dużej mierze zależy od ergonomii stanowisk pracy. Owszem, rozwiązanie mobilne stwarza szereg świetnych możliwości, jednak aby przetransportować je do konkretnej spawarki, trzeba wygospodarować nieco miejsca. Przykładowo model MaxiFil Clean z ramieniem o długości trzech metrów ma 81 cm szerokości. Trzeba więc wygospodarować co najmniej tyle miejsca, by szybko przemieszczać maszynę – to szczególnie ważne dlatego, że maszyna waży ponad 200 kg, więc jej przeniesienie mogłoby być problematyczne.

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze ramion odciągowych?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zainstalowanie tych maszyn w firmie to nie tylko opcja. W polskim systemie prawnym funkcjonują szczegółowe wytyczne, które regulują ich stosowanie. Mowa o:

Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny prac spawalniczych z 27 kwietnia 2000 roku,
Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie stężeń i czynników szkodliwych dla zdrowia z 29 listopada 2002 roku. Wybierając odpowiednie urządzenia, warto pamiętać o tych normach prawnych, ale i o najwyższej jakości samych maszyn – w ten sposób znacznie zwiększamy szanse na to, że ramiona odciągowe będą jednocześnie trwałe oraz bezproblemowe w obsłudze.


Jak przebiega trasa S17? Poznaj szczegóły budowy odcinka od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do węzła Skrudki. · Copyright s17-granica-skrudki.pl